26 Nisan 2017 Çarşamba

Makine Bölümü

28794 defa okundu
 
Bölüm Başkanı : Öğr. Gör. Yunus Emre DELİKANLI   
mail : emredelikanli@sdu.edu.tr  
Telefon : 0.246.5112739/1413  
Fax : 0.246.511 27 44  
AKTS Koordinatörü :
Öğr. Gör. Yunus Emre DELİKANLI   
 
e-mail :
emredelikanli@sdu.edu.tr  
 
Telefon : 0.246.5112739/1414  
Fax : 0.246.511 27 44  
Adres : Süleyman Demirel Üniversitesi Senirkent Meslek Yüksekokulu Makine Programı 32600 Isparta / TÜRKİYE  
Genel Bilgi : Üniversite Giriş Sınavı’ndan yeterli puan alan veya sınavsız geçiş şartlarını sağlayan öğrenciler bölümün ön lisans programına başlamaya hak kazanırlar. Makine Programı; iki yıllık olup, makinecilik ve imalat kavramları, teorisi, kuralları ve uygulamaları hakkında öğretim veren teknik bir programdır. Eğitim Türkçedir  
Edinilen Ünvan : Makine Teknikeri  
Yeterlilik Düzeyi : Ön Lisans  
Kabul Koşulları : Lise diplomasına sahip olmak. Merkezi olarak yapılan üniversite yerleştirme sınavı ile yerleştirme.  
Önceki Öğrenmenin Tanınması İçin Özel Düzenlemeler(Yatay Geçiş,Dikey Geçiş v.s.) : The rules and regulations for recognition of formal prior learning are well defined. Transfer can be made among the institutions of which equivalency is recognized by Higher Education Council. The courses to be taken by these students are determined by the relevant department ,on the basis of courses they have completed in the programs from which they have graduated. Recognition of prior non-formal and in-formal learning is at the beginning stage in Turkish Higher Education Institutions. Suleyman University and hence of the Machinery Department is not an exception to this. However, exams of exemptiona re organised at the start of each year at the University for the courses of English Language and Computer Skills. The students who have completed the proficiencies for these courses on his/her own or through other means,and believe that they have achieved the learning outcomes specified are given the right to take the exemption exam. The students who achieve a passing grade from these exams are held exempt from the related course in the curriculum.  
Yeterlilik Zorunlulukları ve Yönetmeliğe Uygunluk : Ulusal yeterlilik sistemi üç Bolonya süreci seviyesini içerebilir (ya da orta seviye yeterlilikleri) (örneğin kısa süreç olan ilk süreç). Bu seviyeler üniversitelere belirlli yeterlilikleri yapılandırmayı ve yeterlilik vasıtasıyla ilerlemek üzere düzenlemeye izin verir. Türkiye’de yeterlilik zorunlulukları ve yönetmeliğe uygunluk YÖK tarafından belirlenir.  
Programın Hedefleri : *Atatürk İlkeleri konusunda bilinçli ve İnkılâp Tarihi konusunda bilgili, *İyi derecede Türkçe konuşabilen, *Mesleki alanda yeterli matematik bilgisine sahip, *Mesleği ile ilgili orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip, *Mühendislik bilimleri hakkında temel bilgi sahibi olan, *Mekanik sistemlerin sürümü için uygun elektrik motorlarını tanıyan, *Alanı ile ilgili mekanik ölçümleri yapabilen, *Temel mekanik bilgisine sahip, *Temel malzeme bilgisine sahip, *Makina teknik resim bilgisine sahip ve bilgisayar destekli çizim yapabilen, *Hidrolik ve pnömatik devre elemanlarını tanıyan ve kullanabilen, *Mekanik sistemlerin kontrol ve kumanda elemanlarını tanıyan ve kullanabilen, *Bilgisayar destekli tasarım yapabilen, *İmalat işlemlerini tanıyan ve bunların bilgisayar destekli uygulamalarını bilen, *Mekanik sistemlerde arıza tespiti ve bakım-onarımı yapabilen, *Toplam kalite felsefesini benimsemiş ve ilgili kurumsal süreçlere destek verebilen, *Mesleği ile ilgili işletme yönetimi ve iş güvenliği konularında bilgili, teknik elemanların yetiştirilmesi hedeflenmektedir.  
Örneklerle Mezunların İş Profilleri : The graduates of the Pre-license programme in Machinery Department have opportunities of employment in a variety of state and private funded companies. The main state companies w ere they can work are computer and related departments of academic instutions as academic staff and governmental bodies and enterprises as technician.Machinery technicians holding Pre-License Degree play a key role in industries. Machinery technicians can work in macninery industry ,manufacturing, machine design and development ,technical assistance, and marketing and sales ,as technical or managerial personnel.  
Başka Çalışmalara Geçiş İmkanı : Makine dalında ön lisans diplomasını alan öğrenciler lisans programlarına dikey geçiş sınavı ile geçebilirler.  
Programın Amaçları : Temel mekanik ve kontrol sistemleri, bilgisayar destekli tasarım ve imalat (CAD/CAM) ile hidrolik-pnomatik, otomasyon alanlarında bilgi ve beceri sahibi olan, elektrik,mekanik,hidrolik ve pnömatik gibi disiplinlerin bir arada kullanıldığı gömülü sistemleri tanıyabilen, kazanımları ile bu alanların birden fazlasını içeren sistemler üzerinde; tasarım, üretim, bakım ve onarım yapabilecek teknik elemanların yetiştirilmesi amaçlanmaktadır  
Sınav Ve Değerlendirme Kuralları : Genel kural olarak değerl